13 Nisan 2014 Pazar

Bugün Günlerden TUS.

Günaydın ve huzurlu Pazarlar sayın okuyucu;Bugün 13 Nisan. ÖSYM' nin 2014 Sınav Takvimi sayfasına girdiğinde, şu an memleketimdeki yaklaşık 10000 doktorun TUS' la cebelleştiğini göreceksin. 13 Nisan 2014, 2010' dan bu yana girmediğimiz ilk TUS olabilir mi acaba?

Hatırlıyorum, eşimin ilk eşlik ettiğim TUS' u Gazi Üniversitesi' ndeydi. Bahçede beklemiştim onu. Bol bol doktor annesi ve eşlerinin, yakınlarının konuşmalarına tanık olmuştum. Kimisi hamile hamile girmişti sınava, kimi erken çıkmıştı, kimi anne içerdeki çocuğuna dualar ediyordu, kimi artık Acil Servis' ten kurtulmasını istiyordu eşinin. Sonra erken çıkanlar... Sınav hakkındaki yorumlar. Ben eşimi o sıralar sima olarak pek tanıyamıyorum, uzak şehirlerde yaşıyoruz, yeni tanışmışız zaten; gözlüklü uzun boylu herkesi eşim zannetme modunda her çıkana dikkatle bakıyorum. Sonra çıkıyor. Öğleden sonra tekrar bir sınav.


Evlendikten sonra da iki sınavına eşlik ettim. Yine aynı manzaralar. İkimiz de umutlu ve tedirgin. 2013 Nisan TUS' u olmadı. Puan iyiydi; ama idealist davrandık, bu puan alındıysa daha fazlası da alınır dedik.

Sonra toparlandık, geldi 2013 Eylül TUS' u. Aylarca ders çalışmalar, dersaneye gitmeler. O günlerin bir güzelliği kahvaltıyı eşim hazırlardı. Beni yolcu eder, sonra kendisi dersaneye giderdi. Akşam 7 gibi gelirdi ve ben bu duruma sinir olurdum, üzülürdüm. Erken gelmesini isterdim. Bir şey diyemezdim tabii ki. Aklımda hep şu düşünce vardı "Caanım evliliğimizin ilk yılı, böyle sinir bozucu bir sınavın gündem maddesi olmasıyla geçiyor.". Rivayete göre TUS, dünyanın en zor sınavlarından biriydi. Zamanında zaten Türkiye derecesine, çoğu ilk 3000' e (şimdikilerden bahsetmiyorum tabii) giren öğrenciler, şimdi kendi aralarında eleniyordu. TUS' un zorluğuyla ilgili çeşitli araştırmaların yapıldığı da yazardı arada bir DRTUS' ta (bu devrik cümle hastalığıma bir çare doktor?).

DRTUS... Sanırım düğün süreci hariç hayatımın en heyecanlı zamanlarını onlarla yaşamışımdır. ÖSS sonucunda hiç heyecanlanmamıştım, ilk 4 tercihten biri gelecekti, biliyordum. Ama TUS öyle mi? Her dönem puanlar değişiyor, revaçta olan bölümler zaten 15 sene öncekiyle tepe taklak. Bu sirkülasyon insana heyecan katıyor doğal olarak. DRTUS' ta ilk defa sınav sonuçları açıklanmadan yarım saat- bir saat önce sonuçları öğrenebileceğimizi öğrenmiştim :) Linkleri takip edip, boş görünen sonuç sayfasının link yapısı değiştiği an beklemeye başlıyorduk. Ha açıklandı ha açıklanacak. En nihayetinde resmi açıklamadan önce öğreniliyordu sonuçlar. Bunu iki defa tattım. Bu süreçte forum sayfasındaki dialogların bazılarında ise gülme krizine girdiğim doğrudur. Bakınız:

Noktalı stil Noktalarla yazı yazan üye, hayli güldürmüştü beni. İlk defa rastlamıştım böylesine :)
Doktorların  istihza sanatındaki başarılarını da bolca görebilirsiniz bu sitede.

*

Bunların çoğu sizleri alakadar etmiyor, biliyorum.
Blog yazmak bir bakıma kişisel tarih sayfalarına not düşmek.
Ben de bunu yaptım işte.
Artık bana "Hey gidi günler hey!" demek düşüyor. İlerde de diyeyim diye yazdım.
Bugün günlerden TUS. Eşim nöbette, asistanlıkta 4 ayını doldurmuş bir çömez o ve daha bu sabah yine ütüledim bir cerrahi üniforma. Hava bozuk.

Bu arada;
Şu an hangi okulda, hangi sırada hangi sorularla cebelleşiyorsun bilmiyoruz; ama sayın çömezimiz, seni dört gözle bekliyoruz maaile. Kolaylıklar diliyorum sana.

*
Asistanlık çoğu zaman ve çoğu yerde welcome to hell tadında olsa da...
TUS bu kapıyı açsa da... TUS' u kazanmak arzulanan bir şey..
ve
Bugün günlerden TUS...

Tüm asistan doktorlara,
Şu an sınavda olan tuszedelere ve tusiyerlere
Siz blog okuyucularıma
Sevgiler...

6 yorum:

 1. Canım benim zevk alarak okudum yazını :) Senin TÖ yani tus öncesi dönemine de şahit olan bir blogger arkadaşın olarak, ben de içimden "hey gidi günler hey" dedim bir nebze... Bu arada... O devrik cümle hastalığı bende de var ne yazık ki... Şuanki yorumumda tamamiyle devrik cümlelerden oluşuyor farkettiysen hatta :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Devrik cümlenin ayrı bir havası var gibi, hem konuşma diline de yakın :)

   Sil
 2. Canım Allah kolaylık versin.... blogumdaki hediyeleşme etkinliğine gelmişsin çok teşekkürler zaten anne olmak gibi bir şartım yok... becerikliliğin konusundada bence kendine haksızlık ediyor olabilirsin:)))) hazırlanmaya başla bence çünkü etkinliğime şu ana kadar katılan bütün hatunlar çok becerikli.... sevgiler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederiz :) Eşleştiğim kişi belli olsun hemencecik başlayacağım inşallah :) sevgiler

   Sil
 3. çok severim devrik devrik yazmayı bende:)
  TUS için başarılar eşine, stresi yeter!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ayrı bir tutku tabii :) TUS' u hallettik ama asistanlık çok daha fena. Halledilecek o da, inşallah...

   Sil

iyi ya da kötü yorum yazmaya karar verdiğiniz için teşekkürler :)