23 Ekim 2013 Çarşamba

T.S. (TUS' tan Sonra)


Günaydın sevgili okuyucular,
Bayram tatili bitti. Çoğu kişi gibi benim de 1 haftam çok çabuk geçti. Üç şehir gezdik: Büyük kısmı Trabzon olmak üzere, Amasya ve çocukluğumuzun masum şehri Tokat-Zile. Eşimle birbirimize çocukluğumuzu geçirdiğimiz evleri gösterdik, anılarımızı tekrar hatırladık ve anlattık.

Tüm bunlardan önemlisi eşimin hazırlandığı TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) maceramız artık nihayete erdi. TUS' tan sonraki süreci yaşıyoruz. Aylardır beklediğimiz zamanlar... Neresi oldu peki? Puanımızın beklentimizin çok altında gelmesine rağmen, son beş tercihten birinin geleceğine %70 ihtimal verirken, eşimi yoğun bir Nöroloji asistanı ve sonrasında 30 gün icap nöbeti tutan bir uzman olarak hayal edip kederlenirken, son tercih gelir de mutsuz bir aile hekimi kocam olur diye korkarken... Otuz tercihten 15. geldi. Çok ama çok şaşırdık: Artık KTÜ- (Kısaca Enfeksiyon Bölümü) ve Trabzon bizimdi... Yani hayallerimin şehrindeydik. Eş durumunu da halledersek tabi... Maalesef ki bundan sonraki süreç de T.Ö. (TUS' tan Önce) kadar yorucu ve yıpratıcı olacak. Beklenen eş durumu tayini ve arkasından ayda 10 nöbet tutan bir koca. Bekâr kızlar, siz siz olun gönlünüzü bir doktora kaptırmayın :) Nöbeti olan hiçbir meslek mensubuna kaptırmazsanız da iyi edersiniz :)

Beş günlük Trabzon tatilimizde çoğunlukla eşimin köyündeki evdeydik. Trabzon arazisi bana çok yorucu geldi. O fındık bahçelerinden nasıl fındık topluyorlar, şaşırdım. Ya yukarı çıkıyorsunuz ya aşağı iniyorsunuz... Düz zemin nerdeyse hiç yok. Bir de o zeminde sırtlarda sepetlerle yüründüğünü düşününce, daha da şaşırıyorum. Şehrin merkezi çok güzel, çok beğendim. Bunun dışında eşimin 6 yaş öncesi hayatının geçtiği Şalpazarı- Acısu civarını da ziyaret ettik. Şalpazarı'nda Ağasar deresi var, şu bildiğimiz Asiye türküsünde geçen dere...
Şu kanıya vardım ki: Trabzon'da yeşilin ve sarının her tonu (Sonbaharda) var. Arazi çok engebeli ve evler çok dağınık yerleşmiş. İlçe meydanları erkek kaynıyor. Karadeniz' de kadının çalışma-erkeğin oturma geleneği hala devam ediyor, acı ki...

Sizlerle Trabzon gezisinde en mutlu olduğum ana dair bir fotoğraf paylaşıp sayfanızdan çekiliyorum :)
Beşikdüzü sahilinde eşimle başbaşa, kenardan deniz kabuğu toplamak çok güzeldi.
Ah bir de nem olmasa... Neme alışmak çok zor olacak hep iç kesimlerde yaşamış biri olarak.


Hoş kalın, Mutlu kalın.

6 yorum:

 1. Tatlımmm öncelikle hayırlı olsunnnn, çok sevindim adınıza,
  Benimkine sordum, KATÜ Enfeksiyon'un hocaları şeker gibidir, çok şanslı arkadaşının eşi dedi ve daha bir sürü güzel şey söyledi :)
  İkinci dönem enfeksiyon stajı var benimkinin, sanırım senin eşin benim sevdiceğe asistanlık yapacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim canım :) Asistanlıkta hoca faktörü çok çok önemli, öncesinde eşim araştırmıştı; ama tekrardan öğrenmek çok daha iyi oldu. Çok sağol-un :) İkinci dönem eşime sorayım bakayım :) ♥ Dünya ne kadar küçük, uğraşsak ikisini yanyana getiremezdik :)

   Sil
  2. Evet cidden öyle canım uğraşsak denk gelmezdi :) Hayırlı olsun tekrardan umarım çok güzel başlangıçlara şahit olur Trabzon :)

   Sil
 2. hayırlı olsun :) ne güzel bir haber bu böyle :))
  Allah gönlünüze göre verdi.çok sevindim. çok mutlu olun inşallah :*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler canımm ♥ Senin ayak bastığın yerlere artık ben de ayak basacağım :)

   Sil
 3. canım allah gönlünüze göre verdi şükür ki:)))))) trabzon çok güzel ve yaşamak için ideal bir şehir katü şartları çok güzel lojmanında kalırmısınız bilmiyorum kuzenim ve eşide katüde görevdeler

  YanıtlaSil

iyi ya da kötü yorum yazmaya karar verdiğiniz için teşekkürler :)