2 Ekim 2013 Çarşamba

Havalar Saldırıda, Cilt Savunmada! Bakın Ona :)


Merhabalar!
Bu başlığı açarken, kendi kendime "Allah'ım bugünleri de mi görecektim?" dedim: Ben ve cilt bakımı yazısı yazmak. Şaşırtıcı bir ikili :)

Tabi ki bu bakım hevesim, "Güzel olayım, bakımlı olayım" derdiyle değil, "Cildim sağlıklı olsun" derdiyle başladı. Henüz taze, 1 senelik :) Bakımlı olmak demek, düzenli olmak demek. O da bende yok, maalesef.
Okuduğum kitaplar, kullandığım sabunların ve kremlerin beni zehirlediğini söyleyince araştırmaya koyulmuştum. Şu an tutturduğum yoldan çok memnunum. Yalnız bunları sadece kışın yapabiliyorum, yazın hiiiç hevesim gelmiyor :) Yazın güneş için susam yağı kullanmaktan öteye gitmedim, itiraf ediyorum.

Gelelim sonbaharla birlikte günlük rutinim nasıl işlemeye başladı?


1- Önce yüzümü sabunla yıkıyorum. Piyasa sabunlarına "Elveda" diyeli çok oldu, araştırmalarım neticesinde Sab Sabun almaya karar verdim. Tabi el sabunu sipariş ettim, elimizi de yıkarız diye. Malum kostik korkusu peyda olmuştu bir ara... Maddi açıdan zorlayınca, sadece yüzüme kullanmaya başladım. Mehmet Aydın Sabunları' nın da güvenilir olduğunu okudum.

Sabunda hayvansal yağ hassasiyeti olanların -özellikle domuz yağı- sabun almadan önce, üzerinde "Domuz yağı yoktur" gibi bir ibare araması gerektiğini de hatırlatmadan edemeyeceğim. Bu ibareyi biz sadece Duru' da gördük.Ardından şu seriyi sizlere tanıtıp, açıklamaya devam ediyorum:


Sol baştan :) Bitki Sandığı Lavanta Suyu, Bitki Sandığı Gül Suyu, ZTBB'den sipariş ettiğim lavanta suyu, Bitki Sandığı Sivilce Kremi, Bitki Sandığı Karakafesotu Kremi.

2- Pamuk tercihi çok önemli. Sağlıklı bebek yetiştirmeyle ilgili okuduğum bir kitapta; pamuğun ziraî kimyasal ilaçları bünyesine en çok hapseden bitkilerin başında geldiği ve organik kullanılması gerektiği yazıyordu (Bu güzel kitabı okumak isteyenler için: Sağlıklı Bebek Yetiştirme Rehberi -Alan Greene, Jeannette Pavini, Theresa Foy DiGeronimo) . Bu bilgiden sonra organik pamuk kullanmaya başladım.

Yüzümü yıkadıktan sonra pamuğuma resimdeki lavanta suyunu döküp yüzümü siliyorum.


3- Son olarak mor kaplı sivilce kremimi sürüp yayıyorum. Bu kremlerin içerisinde benim bildiğim tipik sağlığa zararlı hiçbir madde yok (Örneğin; paraben, silikon, sls, sles gibi...) Zamanım varsa kremi şurdaki tekniklere göre uyguluyorum:

Darphin Masaj Teknikleri

Sivilce kremi bende çok etkili oldu, bir ara siyah noktalarım sıfırlanmış, cildim pürüzsüz olmuştu. Ne yazık ki, yazla birlikte tekrar başladı. Eşim yüzümde her sivilce gördüğünde "Kremini kullanmalısın" diyordu :)

4- Bu maddeyi yazmamak lazım. Ama gerçekler acı: Su içmek. Siz de benim gibi su içmeyi ihmal edenlerden misiniz? Bol su tüketerek geçen günler diliyorum hepimize. Bugün başlayalım.

Umarım paylaşımlarım birilerinin işine yarar da mutlu olurum :)
Sağlıklı olduklarına inandığınız ürünlerle bakım yapıyorsanız, lütfen benimle paylaşın.
Sevgiyle Kalın.

4 yorum:

 1. Su içmeyi unutanlardanım evet.. Masamda gözümün önünde olsun diye su bulundurmaya çalışıyorum ofiste ama su içme ihtiyacı hissetmiyorum çoğu zaman ve bu duruma üzülüyorum...

  Bahsettiğin ürünler dikkatimi çekti Öznurcum, nereden sipariş verdiğini sorsam?

  Seviyorum senin bu organik şeylere düşkünlüğünü :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Canım;
   * Ökotek bayiisi yaşadığın yerde vardır, ordan pamuğu alabilirsin. Net adresleri de var.
   * Bitki Sandığı ürünlerini http://www.bitkisandigi.com.tr/ burdan alabilirsin, kremler bereketlidir :)
   * Sabunu da burdan almıştım canım: http://www.saberkimya.com.tr/

   Ne kadar sağlıklı olursak, sevdiklerimizle o kadar uzun yaşayabiliriz diye umuyorum, aksilik çıkmazsa... Sevgiler :)

   Sil
 2. öncelikle senden beklemediğim bir başlık bakımsızlıktan değil ama kimyasal ürünleri yüzüne sürmeyeceğini biliyorum :)

  cildim çok kuru,su içmeyi ise unutuyorum sabah 1 litre masama koyuyorum içtiğim odur, ramazanda oruçta bile su içmemişimdir hal böyle olunca cildim çok kuru

  öyle kuru ki sırtım koptu ağrıdan bugün arkadaşıma masaj yaparmısın dedim kız sen ne sert ne kuru bir bedene sahipsin dedi:) sadece yüz için değil vücut için bile tavsiyeye ihtiyacım var

  bu tavsiye ettiğin ürünleri araştıracağım çok ihtiyacım var çünkü, pamuk ile ilgili ilk senden duyuyorum hemen onu da araştırmalıyım

  bilgiler için sağol canım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. rica ederim canım, hayatına bir tane bile sağlıklı ürün katmana vesile olursam çok sevinirim :)

   Sil

iyi ya da kötü yorum yazmaya karar verdiğiniz için teşekkürler :)