23 Ağustos 2013 Cuma

Horlamaya Çözüm Arayışları :)

Merhabalar.

Bugünkü konumuz horlama :)

Horlama konusunu düşününce, evliliğimin ilk zamanlarını şimdi gülümseyerek hatırlıyorum. Eşim horluyordu ve ben uyumakta zorlanıyordum. Saat sesine bile dikkat kesilip uyku tutmayan biri olarak, çok zor bir durumdu. Uykusuz geceler, gecenin yarısı kanepeye gidip uyuklamalar, bu durumu gören kocanın üzüntüsü... Eşimin evlenmeden önce geçirdiği burun ameliyatı horlamasına etki etmemişti. Neyse ki kısa sürdü bu durum. Bir çözüm buldum ama gerçekten hangisi çözüm oldu bilemiyorum :)


Yaşadığım zorluklardan sonra araştırmalara başladım ve iki konuda karar kıldım:

1- Eve tuz lambası alacaktım. Horlamayı azalttığına dair çok az da olsa yorumlar okumuştum. Odadaki görünmeyen zerreleri bünyesine çektiği söyleniyor. Horlamada muhakkak bunların etkisi olmalıydı.

2- Eve bir de buhurdanlık ve lavanta yağı alacaktım. Lavanta kokusu yatak odalarının vazgeçilmez kokusu :) Rahatlatıcı ve dinlendirici...

Her ikisini de aldıktan sonra eşimin horlamasının azalmasını bekledim :) Tuz lambasını tüm gün açık bırakıyor, her gece yatmadan on dakika önce odayı havalandırıyor (soğuk geceler de dahil), odayı havalandırmaya geldiğimde buhurdanlığımıza su ve yağ ekleyip, mumumuzu yakıyordum.

Gel zaman git zaman eşimin horlaması azalmaya başladı. Ama hangisine bağlı azaldı, hala bilmiyorum :) Bildiğim tek şey şu ki, yaklaşık iki aydır buhurdanlığı eskisi gibi düzenli kullanmıyorum. Tuz lambamızı yakmıyorum; ama odamızda duruyor. Bunları düşününce sanırım tuz lambası etkili oldu, diye düşünüyorum.

Ya da ?

Ben artık horlamayı duymuyor olabilir miyim, diye düşünmüyor değilim :) Tabi bu şıkkı da eliyorum; çünkü derin uyuyan biri değilim, geceleri sık uyanıyorum ve yaklaşık 6 aydır eşimden duyduğum horlama sesleri, ilk 2 aydan %90 daha az, eminim :)

İşte bizim ilaçlarımız :)

Bol huzurlu geceler efendim :)
1 yorum:

  1. aynen bende aynı şeyleri çekiyorum ama sanki alıştım gibi ondan önce uykuya dalarsam duymuyorum uykum çok ağır allahtan ama işki ondan önce uykuya dalayım :)

    YanıtlayınSil

iyi ya da kötü yorum yazmaya karar verdiğiniz için teşekkürler :)